Koalicja "POLSKA WOLNA OD GMO" nie zgadza się ze stanowiskiem Greenpeace Polska

Drukuj

7 grudnia 2012

Koalicja "POLSKA WOLNA OD GMO" nie zgadza się ze stanowiskiem Greenpeace Polska w sprawie nowej ustawy o nasiennictwie, które twierdzi, że zredukowana przez Parlament RP ustawa wg projektu Prezydenta RP, z której wykreślono wszystkie prezydenckie zapisy dotyczące zakazów uprawy roślin GMO w Polsce, a wyposażona jedynie w delegację dla rządu do ewentualnego wprowadzenia zakazu upraw GMO, jest wystarczająca.

NIE WIERZYMY zapewnieniom polityków z PO i PSL, że po zatwierdzeniu obecnego projektu ustawy wprowadzą zakaz upraw roślin GMO. Tym bardziej, że nie dołączyli do ustawy projektu odnośnego rozporządzenia, który mógłby być przedmiotem zatwierdzenia przez Autora ustawy oraz Parlamentu jako gwarancji wprowadzenia zakazu.

W obecnej sytuacji gwarancję zakazu uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce może dać jedynie zapis ustawowy wprowadzony przez Parlament RP, a nie Rozporządzenie któregoś z Ministerstw o nieznanej treści, i które ma być wprowadzone w przyszłości. Podkreślamy, że stanowisko Greenpeace Polska jest stanowiskiem polskiej filii globalnej organizacji ekologicznej i nie można go utożsamiać z opinią polskiego narodu, rolnika i konsumenta.

Greenpeace Polska nie ma upoważnienia do wypowiadania się w imieniu wszystkich przeciwników GMO w Polsce, bo rządzi się innymi priorytetami ustalanymi przez światowe kierownictwo GP, a nie, racją polskich rolników i konsumentów, a także racją polskiego Narodu i POLSKI.

W imieniu Komisji Sterującej Koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO"
Paweł Połanecki,
Anna Szmelcer,
Jadwiga Łopata,
dr Roman Andrzej Śniady,
Sir Julian Rose.

http://polska-wolna-od-gmo.org

16 grudnia 2012

Dear Maciej,

I am attaching the response to your letter.

As you will see, we cannot accept the premise of most of your responses. However, one thing we do agree about is that everybody who stands up for a ban of GMO is worth their weight in gold.

Many of those 'who are worth their weight in gold' have had a decade of experience working on GM issues in Poland and do not see how Greenpeace's intervention has contributed to a collective solution.

Sadly, this intervention has instead more often had a damaging affect on the work already achieved. Work which has, over many years of hard graft, built a widespread GMO resistance in Poland and has been carried out by the untiring efforts of those who have never had the luxury of being paid to take 'occasional action' to protect the future of the Polish countryside.

With regards,

Julian Rose

In the name of the steering committee of the Coalition for a GMO Free

Załącznik do pobrania [tutaj]

Thursday the 24th.
Copyright 2012

©

Używamy cookie, w celu usprawnienia naszej strony. Pliki cookie wykorzystywane dla celów podstawowych działania witryny zostały już ustawione. .

Akceptacja